Vodafone začal dodávat menší SIM karty. Než přejde na eSIM, alespoň ušetří pár tun plastu

11
SIM Vodafone 02
SIM Vodafone
-
Zdroj: Vodafone

Vodafone začal (po O2) dodávat menší SIM karty. Ale nejde o přechod z formátu nanoSIM na něco ještě menšího, což by kvůli velikosti čipu ani příliš nešlo – operátor zmenšil ten zbytečný plast okolo.

Vodafone i další operátoři dodávají (dodávali) nové SIM karty v plastové kartičce o velikosti kreditky, ze které jdou dnešní používané velikosti microSIM a nanoSIM vyloupnout. Zbytek je k ničemu a končí v lepším případě ve tříděném plastu. K čemu je to vlastně dobré?

Úplně první telefony totiž měly velký formát karty označovaný jako 1FF (Full Size). Až s nástupem digitální sítě GSM se v roce 1996 objevil známý formát miniSIM (2FF). Miniaturizace pokračovala přes microSIM (3FF) až k dnešnímu nanoSIM (4FF).

GSM SIM card evolution
Zleva: původní velikost SIM karty před rokem 1996 až po dnešní nanoSIM (zdroj: Wikipedia CC-BY-SA)

Tento nejmenší formát používáme v telefonech už 9 let, byť z počátku jen ve vyšší třídě. Jak je vidět, bylo kvůli němu potřeba mírně upravit velikost čipu. Prvním telefonem se slotem pro nanoSIM byl iPhone 5 a podobně u velikosti microSIM byl první iPhone 4.

Jen některé levné telefony dnes stále používají formát microSIM či miniSIM. Ale důvod pro velkou plastovou kartičku z prvních telefonů není žádný. A v blízké budoucnosti zmizí SIM karty úplně, i u Vodafonu je nahradí eSIM.

Tip: Vývoj eSIM pozastaven. Operátoři chtějí blokované telefony

Z čísel Vodafonu vyplývá, že tímto krokem hodlá ušetřit za rok 3 tuny plastu. Operátor sice neuvádí přesný rozměr nové kartičky, ale mělo by jít o poloviční velikost. Ušetří tedy o něco více než polovinu materiálu.

aktualizováno:

Operátor O2 zavedl poloviční velikost SIM karet (pod označením Half SIM) již na konci ledna a taktéž uvádí ušetření tří tun plastu. T-Mobile zatím dodává standardní velikost.

zdroj: TZ Vodafone

Vodafone začal dodávat menší SIM karty. Než přejde na eSIM, alespoň ušetří pár tun plastu
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 5 hlasů

11 KOMENTÁŘE

   • Ok, tak já ti řeknu proč je eSim čisté zlo:
    1. praktický důvod: Nemůžeš si sám jednoduše přehodit své číslo do jiného telefonu, potřebuješ minimálně funkční internetovou infrastrukturu. Rozcákneš telefon a místo toho, abys vytáhl SIM kartu a strčil ji do záložního telefonu, budeš místo toho šaškovat s generováním hashů s opíkem.. Jsem-li někde na cestách po Evropě, tak přesně toto je věc, kterou bych absolvovat nechtěl.

    2. bezpečnostní důvody: zatím co klasická SIM je jednočip, který se nedá programovat, ale pouze číst, a to poměrně omezeně (z bezpečnostních důvodů), tak eSIM je řešení, které tady už jednou bylo, a bylo shledáno jako zcela nevyhovující – ano, řeč je o NMT, kde nastavení čísla bylo také v telefonu, a bylo to cílem mnoha podvodů. Fakticky je eSIM lépe zabezpečená, ale na druhou stranu je umístěna v daleko sofistikovanějších telefonech s daleko výkonnějším a schopnějším HW a samozřejmě s daleko větším objemem chyb, takže dříve či později bude nějaký exploit zneužit.

    A co se týká klasických SIM karet, tak telefony jsou čím dál tím větší, kdo někdy viděl rozebraný telefon, ví, že je v nich místa habaděj a cancy o tom, že SIM nebo Jack „zabírají místo“ jsou jen cancy pro ovce, které si nechají nakukat kdejakou kravinu. Standardní SIM nabízí většinu „novinek“ co umí eSIM (více čísel např.), jen to operátoři nechtějí moc používat, protože by hrozilo že jim zákazníci částečně utečou k jinému providerovi.

    Ale já tě chápu, pro tebe je telefon technologická hračka na hraní…

    • Při dnešním rozvoji internetového připojení a slábnutí mobilního volání je otázkou času kdy telefonní čísla zaniknou. Promiňte mi tedy, že debata o tom jestli je větší zlo nová SIM nebo eSIM mi připadá poněkud úsměvná.

     • Nicméně i pro internet budeš potřebovat funkční SIM kartu/eSIM, v tomto ohledu je to bezpředmětné, jen se tím zvýrazní chicken-vs-egg problém eSIM.

      Dále si nemyslím, že telefonování zanikne. Po celé Evropě jsou stále místa (a není jich málo/a nejsou malá), kde si s mobilním internetem neškrtneš a budeš rád za jakžtakž použitelné 2G volání.

      • To že nyní tomu tak je (bez SIMky si nevrznete) neznamená, že to bude i v budoucnu. Možná se mýlím ale mám pocit, že to co vyhraje je digitální identita od bank a ne tahle digitální pseudo identita SIM.

       Klasické telefonní služby zaniknou. Je to jenom otázka času. Zaniknou stejnou rychlostí jak zanikají místa digitálního stínu. Je to tak i trochu škoda.

  • Má to dva praktické důvody:
   1. kvůli šmejdům z Apple jsou ty čipy už tak malé, že manipulace s nimi je sama o sobě problematická a nepraktická.
   2. výrobce karty na ni umisťuje oba PINy a PUKy ve „stírací“ formě, takže koncový uživatel má doklad o tom, že tyto informace nebyly během procesu kompromitovány. A protože se jedná o fyzicky jeden kus plastu, nehrozí procesní pochybení typu „někdo prohodil pár SIM karta a doklad s PIN/PUK“