Hlavní navigace

Intel ukázal benchmark i9-11900K: Rocket Lake prý má rychlejší PCI Express 4.0 než AMD

24. 2. 2021

Sdílet

Zdroj: Intel
V roce 2019 Intel tvrdil, že PCI Express 4.0 (u konkurenčních Ryzenů) nemá význam. Teď, když ho procesory Rocket Lake také podporují, už si to jak se dalo čekat nemyslí.

Když AMD v roce 2019 jako první na platformu PC uvedlo podporu rozhraní PCI Express 4.0, které u GPU a SSD přináší dvojnásobnou datovou propustnost, zareagoval Intel marketingem, v kterém se snažil přesvědčovat, že PCI Express 4.0 nemá význam. V té době samozřejmě zatím byla využitelnost omezená, ale bylo jasné, že až za pár let bude mít PCIe 4.0 Intel také, tehdejší bagatelizace se mu vrátí a zpětně to nebude vypadat moc dobře.

A skutečně – příští měsíc Intel vydává procesory Rocket Lake, které budou mezi svými přínosy mít právě i PCI Express 4.0. Ryan Shrout z marketingu Intelu – jenž tehdy prezentoval i onu prezentaci – teď publikoval na Twitteru jeden oficiální výkonnostní test, který má ukázat, že Rocket Lake bude lepší než procesory AMD. A tímto testem je právě test výkonu PCI Expressu 4.0.

Ryan Shrout na Twitter dal výsledky z benchmarku PCMark 10 (v2.1.2506), konkrétně ze subtestu Quick System Drive Benchmark, pro nejrychlejší Ryzen 5000, tedy šestnáctijádro AMD Ryzen 9 5950X, a nejrychlejší Rocket Lake, Intel Core i9-11900K.

Vyšší výkon s SSD modulem na rozhraní PCIe 4.0

Přesná skóre nejsou ukázána, ale při relativním přepočtu, kdy Ryzen odpovídá 1.0, má Core i9-11900K v tomto testu podle výsledků Intelu o 11 % lepší skóre („1.11“). Je to při použití NVMe modulu Samsung SSD 980 Pro s rozhraním PCIe 4.0, přičemž tento disk byl použit jako datový, tedy ne systémový (parametry sofwaru a testovaných sestav by měly být zdokumentované zde; na obou platformách byl použitý adaptér a SSD tak bylo připojené do slotu PCIe 4.0 ×16 z procesoru).

Oficiální benchmarky Core i9 11900K ve výkonu SSD na PCI Expressu 4.0 slajd Oficiální benchmarky Core i9-11900K ve výkonu SSD na PCI Expressu 4.0 (Zdroj: Intel)

Vyšší skóre by mělo odpovídat vyššímu reálnému výkonu disku, i když samozřejmě těžko říci, zda to odpovídá vyšší propustnosti, které by procesor Rocket Lake dosáhl proti Ryzenu, nebo třeba nižším latencím. A zda by se stejný výsledek dostavil i v jiných testech. PCMark je jen jeden z možných benchmarků a dokud nebudou nezávislé recenze, nemůžeme vědět jisté, zda třeba nejde o anomálii. Pravděpodobně by se ale výkonnostní rozdíl v jednom testu výkonu úložiště měl ukázat i v jiných úlohách.

https://twitter.com/ryanshrout/status/1364310535987027970

Nicméně Intel by asi při operacích intenzivně pracujících s daty mohl mít určitou výhodu plynoucí z monolitického čipu. Podobně jakou jsou u čipletových Ryzenů 3000 a 5000 horší latence paměti DDR4 kvůli tomu, že paměťový řadič je na zvláštním čipu a komunikuje s jádry CPU přes externí komunikační propojení, mělo by toto trošku zvyšovat i latence mezi SSD a jádry CPU, neboť řadič PCIe 4.0 je na samostatném čipu také. I když úložiště má obecně větší latenci, takže rozdíl mezi monolitickým a čipletovým CPU bude o dost menší než u RAM.

Oficiální benchmarky Core i9 11900K ve výkonu SSD na PCI Expressu 4.0 Oficiální benchmarky Core i9-11900K ve výkonu SSD na PCI Expressu 4.0: popis hardwaru a softwaru (Zdroj: Intel)

Řadič PCI Expressu 4.0 v Ryzenech 5000 by měl být stejný jako v Ryzenech 3000 vydaných v létě 2019, takže už není nejnovější, což také může procesoru Rocket Lake, jenž je o rok až rok a půl mladší, dávat určitou výhodu. Nicméně AMD zatím novější nemá, nový IO čiplet a tím vylepšený řadič PCI Expressu asi budou mít až Ryzeny „Raphael“ pro socket AM5 někdy v příštím roce.

Úplně nekonzistentní to není

Je jasné, že nemá cenu moc Intel za tento marketing sekýrovat, byť teď působí trošku legračně. Na obranu Ryana Shrouta a celé firmy je třeba říci, že tehdy v roce 2019 byla řeč hlavně o tom, že PCI Express 4.0 není důležitý pro výkon připojené grafické karty. To se ostatně potvrdilo i rok poté při vydání nové generace grafik, kde sice vliv je, ale je to přinejlepším pár procent (lepší než drátem do oka, ovšem).

Mezitím se jasně ukázalo, že přínos PCIe 4.0 je mnohem více než v 3D výkonu v připojení SSD, kterým dodává dvojnásobnou propustnost a NVMe moduly to oproti grafikám využít dokáží, protože PCIe 3.0 je už tehdy limitovalo.

WT100

V Intelu toto asi dobře věděli, protože v oné prezentaci z června 2019 se o tomu, co přináší nebo nepřináší PCI Express 4.0 pro NVMe SSD obloukem vyhnuli. A nyní je právě také řeč o využití PCI Expressu 4.0 pro rychlá SSD a ne o GPU, takže pokud bychom obě oblasti striktně oddělili, tak se Intel nějaké názorové rotační transformace vlastně nedopustil.

Galerie: PR reakce Intelu na AMD a Ryzen 3000 před E3 2019

Zdroj: Intel (Twitter)

Byl pro vás článek přínosný?