Rok 2017 očima redaktorů Cnews.cz

Co přineslo uplynulých dvanáct měsíců? Které produkty považujeme na nejlepší a nejhorší? Co nás příjemně překvapilo, nebo naopak zklamalo? Jaké marketingové úlety loni firmy spáchaly? A co čekáme od roku 2018?

6
Rok 2017

Tak jako každý rok na Cnews (a dříve na ExtraHardwaru) bilancujeme, co dobrého a špatného přineslo uplynulých dvanáct měsíců. Výběr je čistě subjektivní, čtveřice redaktorů s různým zaměřením a zájmy ale zajišťuje jakous takous pestrost názorů. Bodů, které je třeba za rok 2017 vypíchnout, je dostatek.

Věřím, že i za rok bude velkých témat dostatek. ARM chce proniknout do počítačů. Intel uvede první vlastní dedikované grafické karty. Technologie Micro LED by mohla přinést konečně dokonalé displeje. Největší americké firmy čelí v EU velkým pokutám kvůli krácení daní nebo zneužívání dominantního postavení.

Bitcoin může vystřelit nahoru, nebo naopak splasknout. Úřady čeká rozhodování, co s netaxikáři (Uber) a nehotely (Airbnb). Apple představí nejlepší iPhone všech dob. Google s Facebookem hledají řešení, jak vymýtit dezinformace. Microsoft uvede další dvě kapitoly jménem Windows 10. Elon Musk chce poslat turisty na oblet Měsíce. Mobily čeká integrace čteček otisků do displejů. Jistě to také bude rok, kdy (ne)zlevní datové tarify, (ne)rozšíří se virtuální realita a (ne)přijde akumulátorová revoluce.

Tak či onak, do nového roku vám přejeme všechno nejlepší!

Předchozí
Následující

Nejlepší produkt roku 2017

Lukáš Václavík: Byl to u mě těsný souboj s Galaxy S8, ale nejlepším loňským produktem je pro mě Xbox One X. V mnoha stránkách je to perfektní konzole. Má dost výkonu na 60 fps nebo 4K (samozřejmě nikdy ne na úrovni drahého herního PC), je poměrně malá a tichá. Baví mě ten software i stále se rozvíjející zpětná kompatibilita se staršími hrami.

Kdo si za pár korun měsíčně koupí Game Pass nebo EA Access, může hrát stovky různých starších titulů, aniž by musel nakupovat jednotlivé hry zvlášť. Jen to bohužel pořád není konzole pro mě. Chybí mi tam pořádné exkluzivní tituly, kvůli kterých bych si konzoli měl koupit. Vždyť všechny ty hry můžu mít i na svém PC.

Radek Kejduš: Lenovo ThinkPad T570. Tohle je naprostá špička, ergonomický tenký ultrabook s výbornou klávesnicí, dlouhou výdrží i dobrým displejem. Pokud si vyberete variantu s GeForce 940MX a dotykovým displejem, neuděláte chybu.

Mezi velmi dobré produkty patří ještě nové drony značky DJI, třeba takový Spark je k mání za celkem slušnou cenu a snadno se přenáší. Nebo takový televizor Philips 43PUS6262 s Ambilightem už za deset tisíc.

Lenovo ThinkPad T570
Lenovo ThinkPad T570

Naopak s kolegovým výběrem Galaxy S8 spíše nesouhlasím. Ano, je to špičkový telefon a určitě patří mezi první šestici (bez určení pořadí), ale pořád má několik chyb, kvůli kterým ho nemohu označit za nejlepší produkt. Už jen umístění čtečky otisků a ne vždy spolehlivý skener očí, nešikovné tlačítko pro asistenta Bixby bez možnosti přemapování nebo neexistence varianty s rovným displejem. Galaxy S8 může být podle některých měřítkem možná nejlepším smartphonem roku, ale určitě ne úplně nejlepším produktem.

Jan Olšan: Omezím se jen na PC hardware, abych nemusel moc přemýšlet. Za největší pozitivní událostí roku myslím nelze prohlásit nic jiného než Ryzeny, tedy to, že AMD zase nabízí atraktivní procesory. Můžete jim sice vytýkat nižší jednovláknový výkon (a jádrům Zen nižší IPC), než má Intel, ale v poměru cena/výkon nastalo Ryzenem velké oživení, za stejné peníze je najedou možné mít o dost víc muziky. Přitom má ale tento skok vpřed efekt na celý trh.

Před ním jsme naříkali, jak pomalu Intel desktopová CPU vylepšuje, s tím je teď konec. I těm, kdo preferují modrý tým, nakonec Ryzen pomohl, protože šestijádra Intelu pak přišla dřív. I Coffee Lake je s více jádry velký pokrok (a nezapomínejme ani na Kaby Lake-R, které více jader přidalo notebookům), ale je samo reakcí na onen impulz od AMD. A podobný průlom dokázala verze Threadripper i v highendu. Tam je snad ještě výrazněji vidět, jak se najednou Intel musí víc snažit a nedávat spotřebitelskému trhu ze svého salámu každý rok jen jedno-dvě kolečka (jaký to kontrast proti Core i7-6950X v roce 2016). I když si zatím stále může dovolit chtít za těch víc koleček taky úměrně víc „kulatejch“. Ten loni se zrodivší konkurenční tlak byl každopádně třeba jako sůl.

Procesory Ryzen 7 a Ryzen 5 (Foto: Daniel Caudill)
Procesory Ryzen 7 a Ryzen 5 (Foto: Daniel Caudill)

Petr Urban: Smartphony mne už několik let vyloženě nudí. Nebo to aspoň platilo, dokud Samsung neuvedl Galaxy S8. Což je ironické, neboť jeho předchůdci podle mě vždycky vypadali jako nudné, nevzhledné a laciné hračky z plastu. Byl jsem svědkem doslovného rozpadu plastového Galaxy S3 po dvou letech intenzívního používání.

Nikdy jsem nechápal, proč se tyto telefony tak dobře prodávají. Chápu, že vzhled prodává, ale řada Galaxy podle mě nikdy nepředváděla nic moc zajímavého, spíše naopak. Loňské protažení displeje nastavilo po delší době nový, zajímavý a užitečný trend. Proč plýtvat místem? Proč někoho nenapadlo rámečky zredukovat na naprosté minimum už dříve?

Zatímco v posledních letech mezi novými modely chytrých telefonů nebylo možné pozorovat větší rozdíly, Galaxy S8 způsobil, že jen rok dva staré – vlastně i některé aktuální – modely smartphonů vedle něj působí zastarale až směšně. Konečně můžeme mít velké displeje, a přitom nemusí jít o přerostlé přístroje. Chci méně rámečků. Jen bych to nedělal tak, jako to provedl Apple u svého takzvaně bezrámečkového iPhonu.

Článek pokračuje v další kapitole…

Předchozí
Následující

6 KOMENTÁŘE

 1. Podobné bilancující články většinou nečtu, protože jsou nuda. Tento jsem si ale přečetl rád a jsem rád. Jako vždy (tedy většinou 🙂 ) je to kvalita CNEWS, která se na v našich končinách jen tak nevidí a nevím o žádné redakci, která by ve 4 lidech měla tak velký záběr, držela kvalitu a nesklouzávala v Blesku.

  Redakci přeji vyšší návštěvnost a aby si svůj nadstandard udržela i v roce 2018. Nám, čtenářům, přeji, abychom se v roce 2018 konečně dočkali dopracování funkcích tohoto webu 🙂

  PF 11111100010

 2. Něco pěkné, něco směšné, na každé stránce zbytečně opakovaný úvod kupodivu nejlepší čtení…

  Přeju redaktorům a redaktorkám, ať jim to pořád dobře píše – a ať nepodléhají fake news o fake news.

 3. Přidávám se k přání šťastného a úspěšného roku 2018. A také ke chvále cnews, jakožto na české poměry neobvykle kvalitnímu IT zpravodajství.
  Jako PC HW nadšenec se především těším na další články od pana Olšana. 🙂