Unikly informace k Zenu 3 a Zenu 4. Ryzen 4000 „Vermeer“ může mít IPC vyšší o 15%

170

Intel s procesory Ice Lake a Tiger Lake hodně zvýšil IPS proti Skylake. Čeká se proto, jak nebo zda vůbec na to AMD dokáže odpovědět. Teď se konečně objevily informace o tom, o kolik by mohlo IPC narůst u jeho nového jádra Zen 3.

Ke konci tohoto roku (takže pomalu možná už za 2-3 měsíce) má AMD vydat procesory s novou architekturou Zen 3. Bylo kolem nich dosud až podezřelé a pochybnosti budící ticho. Ale vypadá to, že se přece jenom také začínají pomyslnými hrázemi dostávat ven pramínky kalné vody přinášející špínu na tuto už asi docela netrpělivě očekávanou novou architekturu.

Zdrojem těchto zpráv je Andreas Schilling z webu HardwareLuxx, jenž se dostal k interním materiálům přibližujícím nadcházející architektury od některého z výrobců serverů. Jde tedy o informace z pohledu procesorů Epyc, ale ty sdílejí kritický křemík a technologie s desktopovými Ryzeny (a ještě příměji s Threadripperem), takže je to pro nás relevantní.

Shilling potvrzuje, že Epyc 7003 (třetí generace, Milan) bude mít pořád maximálně 64 jader, což znamená, že na jednom čipletu – ten bude stále 7nm – bude pořád osm jader a nenarostou tedy ani počty jader v desktopu. Za výkon navíc tedy asi budou zodpovědné jenom takty a zlepšení architektury Zen 3.

Zen 3 má prý mít o 15 % lepší IPC (v integer kódu)

Zmíněné materiály údajně uvádějí, že jádro Zen 3 má mít IPC zlepšené o 15 %, tj. při stejné frekvenci se výkon zvýší o cca 15 %. Toto by bylo docela slušné zlepšení, podobné jako u Zenu 2 (ovšem nižší než u Ice Lake a podle drbů má také jádro procesorů Intel Alder Lake přinášet výrazně větší skok). Zlepšení o 15 % má údajně platit pro „integer“, tedy celočíselné výpočty probíhající na ALU. Zda je zlepšení pro floating-point nebo SIMD kód odlišné (vyšší nárůsty výkonu, nebo naopak nižší), to není uvedeno.

V zdrojovém materiálu se prý uvádí, že Epyc Milan bude mít až o 20 % vyšší jednovláknový výkon než dnešní Epyc 7002 „Rome“. Kromě 15 % za IPC by tedy zbytek asi připadal na zvýšení frekvence. Epycy mají takty hluboko pod 4 GHz, takže u nich je ještě celkem rezerva a zvýšení taktů tedy není nic pozoruhodného. Zda se povede zvýšit takty boostu také u desktopového Zenu 3, to je asi mnohem nejistější.

Podobně by měl o 20 % stoupnout také vícevláknový výkon Epyců Milan, ale to platí pro méně jádrové modely (do 32 jader), které nejsou tolik omezené TDP. Nejvyšší 64jádrové modely prý mají dosáhnout jen poměrně mírného zlepšení, zde údajně AMD od Zenu 3 slibuje jen nějakých 10–15 %.

Milan bude mít stejná TDP jako Epyc Rome – 120 až 225 W. Konektivita také stále bude poskytovat linky PCI Express 4.0 a procesor bude stále používat paměti DDR4. Je možné, že AMD plánuje použít stejný 12nm I/O čiplet a pouze přidat nové 7nm čiplety s jádry Zen 3.

Parametry procesorů Epyc s architekturou Zen 3 a Zen 4 Zdroj HardwareLuxx
Parametry procesorů Epyc s architekturou Zen 3 a Zen 4 (Zdroj: HardwareLuxx)

8jádrový CCX potvrzen, L3 ale není zvětšená

V těch bude kromě přítomnosti jádra s novou architekturou ještě jedna změna. HardwareLuxx potvrzuje dřívější zprávu, že procesory už se nebudou skládat ze čtyřjádrových bloků CCX, kde každý měl svůj oddělený blok L3 cache. U Zenu 3 místo toho budou propojená všechna jádra na čipletu (osm kusů) a L3 cache bude také sdílená všemi osmi jádry. Fragmentace L3 tak bude zredukována (i když 64jádro pořád bude mít osm separátních bloků) a úlohy sdílející data budou fungovat lépe.

Prezentace AMD Epyc 7003 Milan s architekturou Zen 3
Prezentace AMD Epyc 7003 Milan s architekturou Zen 3: CCX má obsahovat osm jader s monolitickou 32MB L3 cache

Slajdy, které loni toto poprvé ukazovaly, ale také uváděly, že by tato L3 cache mohla mít „32+ MB“. To implikovalo, že by se nejen spojily dva 16MB bloky dvou čtyřjádrových CCX dohromady, ale ještě by možná mohlo být přidáno něco navíc. Nu, toto se nepotvrdilo, Nové materiály uvádí, že nakonec je kapacita L3 cache pro jeden osmijádrový čiplet přesně 32 MB, ne víc. Ovšem to je pořád poměrně hodně (tato paměť SRAM zabírá velkou část 7nm čipletů).

Tip: Nové info o AMD Zen 3: per-core napětí, možná vyjde jako Ryzen 5000. Update: boost 4,9 GHz

Zen4: 5nm, možná už na konci roku 2021, přidání jader?

HardwareLuxx má nějaké informace i o Zenu 4, jenž bude v Epycích 7004 „Genoa“. U těchto čipů má nastoupit 5nm výrobní proces, byť asi jenom zase pro CPU čiplety – ty by se pak ale obratem objevily i v Ryzenech 6000 (Raphael?). V serverové verzi prý je už možné, že v této generaci už procesory budou mít víc jak 64 jader. Je otázka, zda to znamená víc jak 8 jader na čiplet (což by byla šance na zvýšení počtu jader i v desktopu), nebo více čipletů.

Genoa bude podporovat paměti DDR5 a také nějakou formu nevolatilních modulů (NVDIMM-P). AMD s těmito CPU také přinese podporu pro PCI Express 5.0. Bude už jen proto mít nový socket, označený SP5. TDP údajně bude 120–240 W, i když toto se asi celkem může změnit. HardwareLuxx uvádí, že by tyto procesory možná už pomalu teď měly absolvovat tape-out a AMD by je možná mohlo odhalit už v druhé polovině roku 2021. Ale vydání takto brzo je asi nejisté, prakticky by Zen 4 možná mohl být na prodej až poté v roce 2022. Zatím jsme alespoň vydání těchto 5nm procesorů očekávali až v jeho průběhu, ne již příští rok.

Roadmapy AMD z Investor Presentation červen 2020 04
Roadmapy AMD z Investor Presentation (červen 2020): serverová CPU (Zdroj: AMD)

Potvrzeno, že SMT4 nebude

A nyní populární téma. Měli jsme tu na jaře únik ze staré roadmapy, který ukazoval, že v jednu dobu snad/prý/možná AMD zvažovalo, že by do Zenu 4, ne-li i Zenu 3, přidalo čtyřcestné SMT, kdy by jedno jádro zpracovávalo místo dvou vláken už rovnou čtyři. Toto může zvýšit výkon v masivně vícevláknových úlohách. Až na tento nezaručený únik ale nebyly reálné jiné doklady, že AMD na SMT4 pracuje.

Tip: AMD prý kdysi plánovalo SMT4 v jádru Zen 3. Možná v Zen 4/Epycu Genoa?

HardwareLuxx nyní uvádí, že dokumenty, které teď viděl, nic o SMT4 neuvádějí. A naopak se v nich jasně říká, že i u Genoa a Zenu 4 bude jádro provozovat pořád jen dvě vlákna. Pokud se vám tedy tato architektonická vlastnost líbila, budižte zklamáni. Buď informace SMT4 byly od počátku chybné, nebo AMD tuto možnost sice na chvíli zvažovalo, ale nakonec zase zavrhlo a zrušilo.

Galerie: Úniky a informace k procesorům AMD s jádry Zen 3

Zdroj: HardwareLuxx

Unikly informace k Zenu 3 a Zenu 4. Ryzen 4000 „Vermeer“ může mít IPC vyšší o 15%
Ohodnoťte tento článek!
4.7 (93.33%) 18 hlasů

170 KOMENTÁŘE

  • Protože 15 % v podstatě přesně odpovívá tomu, co by si člověk tipnul, kdyby si chtěl to číslo vymyslet a prezentovat to jako leak*. Rozdíl je v tom, že Schillingovi doela věřím, že fatk ty OEM materiály měl, navíc tam nemá omáčku snažící se z toho udělat dojem většího sólokapra než to je a takovou tu obfuskaci původních dat a místo toho fabulování jiných věcí z nich, co dělají youtubeři.

   Jako důkazy nemám, ale mám silný podezření, že takhle ti youtubeři fungujou. Uváží, co je pravděpodobný, pak to postnou jako „exkluzivní leak“, který mají dva krát do měsíce, i když zbytek světa nic neví. Pak když to náhodou nesedí, tak si vymýšlí, že vždycky část detailů na úniku pozmění, aby chránili zdroj (… geniální výmluva, zajímavý je, že třeba VideoCardz s tímhle zdá se trable nemá).

   Možná jim křivdím. Ale to pokušení je asi v jejich pozici strašně silné, protože taková malá lež a troška práce s nahráním a editací videa může z reklamních love na youtube přinést fajn částky tak snadno…
   A reálná spolehlivost těch jejich úniků je dost bídná, proto tady o nich nereferujem (nebo skoro ne).

   * Je třeba uvažovat přesnost jejich předpovědí v porovnání ne s „0 informací“, ale s tím, co by si kdokoliv dokázal vymyslet a tipnout. V dnešní době si něco tipnoout a už být dejme tomu +10/-10% od reality není až tak těžký, hodně produktů se relativně dá odhadnout, dokud se tam neobjeví nějaký nečekaný detail.

   • Ja bych Vam poradil jednu vec. Poslechnete si par jejich webcastu. Specielne u AdoredTv jejich Overvolted. Mne osobne to dost pomohlo, se na ne divat ‚bez zaujeti‘ toho, ze se jedna o bandu vymyslejicich si konspiracnich jedincu, ale normalni novinare, kteri sbiraji/dostavaji drby s uniky a ktere pak nejak pousteji dal.
    Samozrejme se neda vyloucit, ze nektere veci jsou vymyslene, ale ja neverim tomu, ze nemaji zdroje/nedoatavaji tipy co a jak.
    Podle mne jsoubto normalni kluci jako vy sam.

    • No já na to na rovinu nemám čas a jsem proti videúm zaujatej i proto, že dá větší práci se tím protrpět než člověk zjistí, o čem že to vlastně je.

     Na druhou stranu jsem zase viděl, že pořád nebyl schopnej uznat chybu s těma specifikacema Ryzenů 3000, nedávno jsem viděl argumenty jak vlastně byl skoro úplně blízko a když je to +-10%, tak vlastně to znamená, že to nebyl fejk jako vyšitej, akorát to bylo mírně nepřesný (no to fakt ne…). Plus ty výmluvy, že když se netrefí, tak je proto, že chrání zdroje a zrovna tu věc, co byla špatně, schválně změnili.

     Jako už se sledováním tohohle mám skoro deset let zkušenosti a spolu s vzděláním z FHS, které se na práci s informacemi docela hodí, mi až tak nějak intuitivně vychází, že se na to nedá spolehnout (taková kombinace zkušenosti a instinktu no – není zaručený, že vás nezklame, ale v průměru mi to myslím i celkem vychází :).
     Adored/Moore’s Law Dead/atd možná někdy mají regulérní zdroje (jako u těch 8+1 čipletů u Epycu, pokud to tedy nebylo z nějakého zapaywallovaného článku na SA). Problém je, že je to jenom někdy a z toho způsobu jejich práce se ani nedá moc dobře odhadnout, kdy je to BS a kdy zrovna nastal ten moment, kdy je třeba je poslouchat.

     • Odhadnout se to neda, to mate pravdu. Ale v principu se zadne info dlouho dopredu neda povazovat ani za korektni ani za vymysl, pokud to neni jasna ptakovina.
      Oni se v tech webcastech i o tech unicich bavi, komentuji to zpetne, atd..takze clovek pak vidi i vic do toho, jak ty informace poskladali atd..

      • No stavět se k tomu „stejně je všechno nezaručené“ jako by ty různé zdroje byly rovnocenné, to je právě ta chyba.

       Je rozdíl, když něco nezaručeného je třeba od VideoCardz a ještě to třeba tak nějak projde testem, když se na to člověk koukne a hledá znaky faku.
       Proti tomu když je to z webu, s kterým byly špatné zkušenosti, je to hned menší pravděpodobnost, že vám sázka na to vyjde.
       A ty zmíněné YT mám ještě třeab někde o kousek pod WCCCFtechech.

      • „Je rozdíl, když něco nezaručeného je třeba od VideoCardz a ještě to třeba tak nějak projde testem, když se na to člověk koukne a hledá znaky faku.“
       .. to samzorejme, jenomze to je druh informaci, ktere ma te treba mesic-dva pres startem, Ne ale pul roku nebo rok. A to je ten figl.
       „A ty zmíněné YT mám ještě třeab někde o kousek pod WCCCFtechech.“
       .. tak s tim treba uz nesouhlasim. Wccftech je super, ze tyhle infa jak youtuberu, tak dalsich sbira a dava je na „jedno misto“. Jinak jejich pojeti je „jedna veta a 99% omacky k tomu z jinych zdroju, kterou omilaji porad dokola“. Tohle treba Adored nebo Mores Law nedela. Krome toho, oni treba rikaji i „nevim“, „myslim“,“podle mne, atd. kde vidite i v tech unicich, co je ciste info jejich „leaku“ a co jsou pak jejich domnenky ktere rozvijeji dal. Wccftech to namasti vsechno dohromady i s jinyma.zdrojema a k tomu davaji nektere veci jako „realne“, pritom jsou to proad jen domnenky.

      • No ono je otázka jak často mají ty informace co jiní ne proto, že jsou agresivnější/úspěšnější a jak často ty informace v jiných zdrojích s takovým předstihem nejsou proto, že ještě neexistují a takové věci leakují až později. Když něco není, tak fejk to samozřejmě neřeší.

   • Jeste k tomu infu. Kdyz sI najdete ten patricny dil Adored, tak tam bylo presne tech 20% vykonu navic. Pri vice jak 32C vykon klesal niz, info o frekvencich taky stejne a bylo to o serveru. Museli mit stejne info.

    • To je samozřejmě možný, že se k tomu dostalo víc lidí. Ale docela to ilustruje ten význam, který má, když je někdo konzistentní/věrohodný a nemá vedle těchhle seriózních informací i blbosti. Protože u a.tv. bych nevěděl, jestli je to opravdu od toho server OEM a není to další s těch blbostí, kdežto tady mám větší jistotu.
     Je to jako v té bajce o tom pasákovi co si dělal legraci že jde vlk a pak mu nevěřili.

     • Tak clovek by nemel ty uniky brat moc vazne. Ja to udelal jednou ohledne „zen2 konfiguraci“ (taky Adored) . Dokonce jsme se o tom spolu taky bavili a mel jste pravdu. Vylezla z toho nakonec docela bouda. Nicmene jsem na ne nezahorkl, protoze jiny veci jim celkem vysli. Ono asi ma smysl ty veci sledovat pravidelne, protoze pak se clovek i v tech jejich „unicich“ orientuje. A jak jsem se snazil osvetlit pred tim..Ty webcasty jsou super. Z tech rozhovoru co tam vedou vlastne najednou vidite do toho zakulisi a prestavaji to byt „neseriozni leakovaci ufoni“ ale jsou to normalni nadsenci/novinari jako Vy nebo ja, kteri maji o vecech pochyby, zvazuji co vypustit, co nevypustit, co je fake..
      🙂

 1. Osobne som čalak že ZEN4 bude 4 vlaknovy, tak že asi až ZEN5. Tuto technologiu AMD chcelo prebrať od IBM lebo ich jadra maju dokonca až 8 vlakien na jedno CPU. Kto vie možno to nieje žiadne terno (slepa ulička) tak to cele AMD zrušilo.
  O 400 dni ZEN 4 RDNA3 a DDR5 ?

  • Ono u toho IBM je to trochu jinak. Ve skutečnosti jsou ty výpočetní jednotky připraveny jen na dvě vlákna a na ty čtyři či osm jsou jen zdvojeny či dokonce dvakrát zdvojeny. A je to jen „prasárna“ hlavně kvůli softwaru, co je licencován podle počtu jader. Ve výsledku to zabere na čipu stejně místa, jako by tam bylo těch jader víc. U IBM je tak stejně velké 12jádro s 8 vlákny na jádro, jako 24jádro se 4vlákny na jádro.

  • A k comu by bolo jadro so 4 vláknovým SMT? Je to slepá ulička a potreboval by si extra široké jadro. Je to dobre vidieť na HT a SMT, ktoré ti pridajú len 20-40% výkonu fyzického jadra.

     • Ono hlavně cenově je 10700K někde jinde než 3700X.:) Za cenu přímotopu od Intelu je zde 3800XT a najednou to ,,drcení,, Intelu vypadá trochu jinak:) Tedy ve spotřebě Intel zajisté konkurenci drtí:)

      • Vážne ? Tak isto máš 3800XT, keď to tvrdíš, poďme na praktické testy, ktorý si vybereš ako prvý ?

      • Co 3800X, 10700K je jen o cca 8 stovek levnější nez 3900X, což už je i dvanáctijádro.

      • @Wendak
       .. to ze mistni baca je posuk, ktery spamuje o tom, jak dela videa (nechape co je to kodec) a pritom si misto aspon 3900x ( ktere ma dolozene znatelne lepsi vykon pro strihaci programuy), koupi radeji 10700k.. to nevymyslis. To se musis jmenovat posuk Vladar..

      • @mittar, co potrebujem stihnout ?
       Som prenáramne zvedavý, či sa tu nájde majitel Ryzenu a prijme výzvu…je jedno ktoré 8-jadro, Kométa natrhne prdelku všetkým modelom 3700X/3800X/3800XT….
       Však sa až toľkí nehláste…

      • @marsalek, 3800XT by me taky zajimalo, jestli sla kvalita tak nahoru aby to davalo podobny overclock jako umi 4750G tak to muze byt zajimave srovnani, i kdyz jeste radeji bych vydel pretaktovanou 4750G .. obchodama jedna varka probehla, tak to nekdo mit musi, ale asi si to nechava pro sebe 😀

      • @mittar, 3800XT má zrejme málokto, ale 3700X by naopak malo vlastnit dosť lidí. Pochybujem, že sa niekto pustí do otvoreného súboja s 10700K, vedia o predom prehranom akte….
       Ale rád si počkám na dobrovolníka….

      • @marsalek, srovnavas ale procesory jine kategorie, 3700X bys mel stavet proti 10700 kdyz uz … btw, kdyz uz se najde blazen co si poridi 10700K tak urcite i na druhe strane se najde blazen co si poridi 3800XT 😀 i kdyz fakt nevim, proc by to nekdo delal ted kdyz se ceka na Zen3

      • Sa mi vidí, že práve GaGy má 8-jadro Ryzen, ale ten už “ pre istotu “
       neodpovedá ani na dotaz o spotrebe, nieto ešte otvorený súboj…
       No nič, zase zostaneme v polohe prdičky starý babičky…

      • asi si nekupoval CPU kvuli benchmarkum 🙂 btw priprav se na update BIOSU … jsou dve novy chyby, jedna ohledne desek a jedna zase v CPU u Intelu, bude patching day

      • Asi kupoval CPU kvuli kecum na cnews…
       Aktualizáciu BIOS som obdržal včera, už je flashnutý….

      • tak si treba rika, ze pocka na ClockTunner .. ten spoji overclock s fungujicim jednojadrovym vykonem a uspornyma funkcema

      • Tak zase nějaké drastické zlepšení výkonu bych od toho nečekal, a pořád to bude OC, takže je třeba hlídat stabilitu a bejt paranoidní (ale zase to platí i u Intelu).

      • Jj, to bude ono….Ryzen na 5GHz, Vcore 0.8V, latencie 40ns…
       Ten chlapík od ClockTunner je šikulka…

      • Se mě líbí jak tady napíšeš, aby někdo do toho šel a nikdo ze zdejších fanoušků AMD ani nepípne 😀 😀 😀 😀 😀 Nejspíš mají doma ještě 586ky přetočené na dusíku a na Ryzen se dívají jen na obrázku.

      • Nepípnu, pretože večšina z tých, čo tu AMD ospevujú žiadny 3700X/3800XT nemá … a tej minorite vlastníkov je jasný prehratý boj….

      • Multinickařovi c.k. Vladařovi jak někdo do pěti minut neodpoví, tak je pro něj loser. Bača očekává přítomnost 24/7 víkend nevíkend a refresh cnews každých 5minut, tak jak v jeho případě. 😀

      • No, Obrovitá noho, ty si presne ten prípad, samé kecy a prakticky nedokážeš nič, furt stejná písnička….

      • @ JO, všimni si príspevok Aznohha….
       Normálne tu prebiehala diskusia o technike až do jeho príchodu, urážky, nadávka, príspevok úplne OT + jasný pokus o flame….tak ako vždy…

      • Naopak, nenormálně tu fanatik Vladař obviňuje lidi co mu do hodiny neodpoví..
       viz
       „c.k. polni marsalek 29.8.2020 at 12:35
       Sa mi vidí, že práve GaGy má 8-jadro Ryzen, ale ten už “ pre istotu “
       neodpovedá ani na dotaz o spotrebe, nieto ešte otvorený súboj…
       No nič, zase zostaneme v polohe prdičky starý babičky…“

       Tak ti bačo vysvětluju, že ne každý je nolifer jako ty, co tu visí 24/7 😀 Až tu budeš příště zase plakat a žalovat jak malej spratek tak zapoj mozek. 😀

      • Aznoho, všade, kde sa objavíš, len urážaš a snažís sa založit flame, to preto, že o technike nič nevieš, ide ti len o hádky a roztržky diskutujúcich…
       Ja nezvyknem plakat, keby som ťa mal na dosah jednoducho ti pár vrazím a je klid….

      • c.k. polni marsalek 29.8.2020 at 19:05
       „všade, kde sa objavíš, len urážaš a snažís sa založit flame, to preto, že o technike nič nevieš“

       Přesně jsi popsal sebe, protože ve stejné větě se mě snažíš urazit a rozpoutat tu flame. 😀 Tebe tu vyškolilo 5 náhodných lidi na kodecích, ukázalo se jakej jsi trouba i když jsi předstíral že jsi přes video expert a teď jsi z toho asi vycukanej. 😀

       Pochop troubo, že tebe, Maudita, DD, Hnízda a další fanatiky tu budu dycky trolit, je to můj koníček bojovat proti vám fanatikům.. 😀 Nic nenaděláš, dokud budeš vypisovat ty hejty co tu píšeš, tak budeš dostávat nakládačku a můžeš tu brečet adminovi jak chceš. 😀

      • Ohh ty náš internetový bijče. 😀 Kdybys mně to měl říct z očí do očí, tak bys zvadl jak kopretina. 😀

      • Mas stesti Aznohu, ze nezijes udajne v garazi Plzni jako pry ja..to by jsi dopadl 😀
       Je to cvaklej posuk..

      • Já jsem prej Souček. 😉 Jó četl jsem vedle v diskusi, že ti taky někoho přidělili, ber to jako poctu. Hrábnutej multinickař Vladař, kterej si tu hraje na slušňáka a přitom ostatním nadává do šlapek.. to nevymyslíš. 😀

       „c.k. polni marsalek 29.8.2020 at 9:50
       Popletená Wendule zas nepochopila….
       DeDečko je tombo, ty si len tombova šlapka….“

      • Aznohh , tombomino
       Kluci nechce se mi to hledat, ale nemáte ještě někdo odkaz, jak tu kvákali Maudit společně s tímto individuem, že ZEN2 nefunguje? A pak předvedli dokonalou komedii když jsem ukázal že zas kecaj… A nebyl jsem samo sám Tynyt taky potíže neměl. K jejich hrůze jsem už poskládal mnoho počítačů na ZEN2 🙂 A asi mám zlaté ručičky neb všechny bez potíží jedou no kdo by to byl řek.

  • @rofl
   Tvoje prispevky jsou docela perly. Podivej se na tvuj Intel..5Ghz daji jeho CPU na 6 let ladenem procesu se zastaralym Skylake jadrem. U IceLake se nedostali v 1T zatezi ani na 4Ghz a neuvedli ani jeho desktopovou verzi. Presto je IceLake dakeko zajimavejsi CPU, nez SkyLake a brzdil ho vyrobni proces. To stejne plati o AMD. V jeho pripade Zen2 ty frekvence staci, protoze ma v mnoha ulohach vyssi IPC, ktere vyssi frekvence vyvazuji a da aji mu podstatne lepsi provozni vlastnosti v zatezi. Ohanet se jen frekvenci jako mag.cislem je nesmysl.
   Mozna zkus mene pubertalni komenty, ale to je mozna na tebe moc.

   • No pravda bolí, někdo to musí napsat na plnou hubu. AMD je prostě laciný krám. Mají 7nm, lepší IPC a stejně 5 let starý Skylake na 14nm je ve hrách lepší a v tom ostatním je to vyrovnaný.
    Ano má vyšší spotřebu, ale to má Ferrari taky oproti Oktávce. Takže kde soudruzi z AMD udělali chybu ?

    • „No pravda bolí, někdo to musí napsat na plnou hubu.“
     .. no to je mozna tvoje pravda..ale nedela ji pravdou obecnou 😀
     „Mají 7nm, lepší IPC a stejně 5 let starý Skylake na 14nm je ve hrách lepší“
     .. ano ciste na hry je Skylake lepsi, ale AMD je vyrovnane. Mel by jsi merit obema stejne, jinak pusobis jen jako Intelovsky fandous.
     “ v tom ostatním je to vyrovnaný.“
     ,, no je a neni. Pokud se podiva na testy, tak pravdu nemas. V momente kdy dochazi k vyuzit vice jader, je AMD vzdy ve vyhode. Dokonce pri stejnem poctu jader, ma AMD nizsi spotrebu a o neco vyssi vykon.
     https://static.techspot.com/articles-info/2054/bench/Blender-p.webp
     https://static.techspot.com/articles-info/2054/bench/Code-p.webp
     https://static.techspot.com/articles-info/2054/bench/DaVinci-p.webp
     https://static.techspot.com/articles-info/2054/bench/Premiere-p.webp

     „Ano má vyšší spotřebu, ale to má Ferrari taky oproti Oktávce. “
     .. no, on ale Skylake rozhodne neni ferrari 😀 to mozna byl tak pred 5 lety..
     „akže kde soudruzi z AMD udělali chybu ?“
     .. nikde, chyba je akorat u Tebe a testy napric weby + prodeje v Retailu celkem jasne ukazuji co uzivatele voli a AMD chybu neudelali. Mozna, ze tohle je te pravde trosku blize, nez tve komentare.

     • a to pristi mesic bude automatic overclock a undervolt od 1usmuse + jak vyjdou Zen3 AMD ma dodat upravy pro kompilatory zpetne i pro Zen2 .. takze tam kde Intel zase zacne ztracet diky dalsim nove objevenym security issues, AMD muze jen ziskat, alespon nez se najdou podobny problemy i u nej, ale zatim se zda se Intel jede solovku

     • „„Mají 7nm, lepší IPC a stejně 5 let starý Skylake na 14nm je ve hrách lepší“
      .. ano ciste na hry je Skylake lepsi, ale AMD je vyrovnane. Mel by jsi merit obema stejne, jinak pusobis jen jako Intelovsky fandous.“

      OK, AMD je vyrovnane. Popravde, vzhledem k tomu, ze to je novy CPU na 7nm a porovnava se s 5 let starym na nejakych 14 nm, je to rozhodne neuspech.

      • „CPU na 7nm a porovnava se s 5 let starym na nejakych 14 nm, je to rozhodne neuspech.“
       .. opet velmi jednostranne tvrzeni. Intel svuj proces ladi 6 let, 14nm je , „Xta“ zdokonalena verze. To je vyhoda vlastnich tovaren. AMD nema tenhle „luxus“, aby si mohlo delat nekolik verzi procesu a musi spolehat na externiho dodavatele. Cili tady je v tomhle pripade, konkurencni vyhoda jasne na strane Intelu. Vykoupeno je to samozrejme horsi efektivitou, kde cim mensi wattaz, tim je ta efektivita u kombinace 14nm + Skylake horsi. Viz testy Renoir, ktere pri stejne wattazi maji treba i o 30+% lepsi aplikacni vykon, nez odpovidajici Skylake. Dalsi vec je, ze AMD je schopn v ramci urciteho Power limitu navysovat paralelne vykon pridavanim jader. Intel ne. Proto dneska v retailu de-facto AMD vymazal Intelovsky HEDT.
       To ze AMD je slabsi ve hrach, je dano „ne-monolitickou“ architekturou, kde hraji roli latence. Tohle ale preci vi kazdy. AMD navrh neumoznuje (zatim) dosahnout latenci Intelu a tim padem, Intel v tech konfiguracich maleho poctu jader 4-8C je ve hrach mirne lepsi. Ale zase je to vykoupeno tim, ze ma horsi provozni vlastnosti, ma vetsinou nizsi vykon v aplikaich ( i pres papirove vyssi frekvence).
       Takze si vzit jeden specificky typu uloh (hry) a tvrdit, ze to je neuspech..to je solidni demagogie. Zvlaste pokud v realnych nasazenich, kde se netestuje 1080p s 2080Ti kartou jsou ty rozdily monimalni a je uplne jedno, ktere CPU si poridim.

      • U těch čipletových Ryzenů je ta energetická efektivita 7nm a samotné architektury trochu zakalená tou komunikací s IO čipletem. Asi není ani tak problém, že je 12nm, ale to že je separátní a že mezi jádry a ním musí běžet docela vysokorychlostní komunikace docela zhoršuje spotřebu. V idle ale i v zátěži. Myslím, že u Intelu žere „uncore“ o dost menší díl energie relativně k celému procesoru než už těchhle Ryzenů. Podobně to nejspíš o dost zhoršuje efektivitu Epyců. Škoda no, kdyby měli víc prachů, víc lidí, a mohli to vyrábět monoliticky, asi by ty 7nm CPU byly ještě lepší. (Toto jinak asi Zen 3 neodbourá, jestli bude s čipletama – pořád tam bude tahle penalizace spotřeby a výkonu kvůli latencím paměti).

       Trošku škoda, že ty APU mají zase menší cache, takže když se srovnává s nima, tak je zase otázka, jestli ta nesnížila výkon (tipl bych si, že ve hrách by mohla, v aplikacích asi už tolik ne).

      • tombomino: Co máš za procesor v počítači doma ? Ale nelži, ukaž nejlíp screen z CPUz a to včetně grafiky. Děkuji.

      • Pentium 4, 99Ghz special edition .. pro Inteliky .. a fakt nekecam 😀

  • Ja jsem zvedavy, kolik si AMD rekne o financni ‚bonus‘ s Zen3… doufam, ze budou mit rozum a moc velky nebude 🙂
   Intel ma pripraveny Rocket Lake. Nicmene, ten asi moc neprekvapi, vyjma trochu lepsiho IPC. Skoda toho backportu, na 10nm jako TigerLake-S, kdyby tomu jeste pridali 2-4 jadra na vic, to mohlo byt suprovni CPU.

   • Vážně bys stál o CPU, který by šlo do platformy s omezenou životností? LGA1700 pro AlderLake bude určitě lepší volba. Lepší architektura, lepší provozní vlastnosti (snad) a perspektivnější platforma. Ale do jejího příchodu je B550/X570 + ZEN2/3 výhodnější volba.

    • 99 % a možná ještě víc počítačů pracuje celou svoji životnost s jednou kombinací desky a procesoru. Takže nějaká životnost platformy jejich majitele netrápí.
     A nějak nechápu, proč si myslíte, že zrovna u Alder Lake by měl Intel změnit svou filozofii a začít dávat platformě nějakou delší životnost než obyčejně (tedy na jednu generaci procesorů).

     • mě těch 99% nezajímá.

      Já to vidím tak, že svou 3800X velmi pravděpodobně (pokud budou ceny akceptovatelné a výkon 15%+) vyměním za něco z řady 4000. A krása je na tom to, že tu 3800X jen posunu dál v rodinné hierarchii. Na konci z tohoto potravního řetězce vypadne buď nějaký nejslabší Řízek, nebo (a to spíše) vyhodím nějaký Intel a dokoupím lacinou desku s B450 a 8GB RAM. Krása je na tom to, že takový upgrade je hotový do hodiny a nemusím při tom řešit reinstalaci, licence Windows apod.

      Mně osobně tedy upgradeabilita socketu zajímá a beru to jako jeden ze zásadních argumentů, proč takovou platformu volit. Chápu, že běžný BFU toto vůbec neví a nechápe – ale to je jeho problém, ne můj.

      • Take se pocitam do toho 1%, procesory agpu upgraduji casteji nez zbytek.
       Mne na tom prijde jeste krasne jeste opetovne vyuziti zdroju.

    • No v momentě kdy přijde Ryzen 4000 se Zenem 3, tak už je to vlastně taky poslední generace AM4. Ještě tam asi půjde Ryzen 5000, ale to bude podle všeho refresh, takže o něco lepší výkon, ale ne dramatický rozdíl. Tj upgrade path už nebude až o tolik lepší jako by byl kdyby to byla poslední generace.

     Na druhou stranu Rocket Lake asi ale taky nebude až moc velká hitparáda kvůli 14nm procesu. Velké zlepšení je ve funkcích mimo jádra CPU (PCIe 4.0, HDMI 2.0, rychlejší DDR4, novější iGPU a tak podobně). I tím novým jádrem to bude samozřejmě hned zajímavější než Skylake-Comet Lake, ale ta spotřeba to asi bude trošku kazit.

     To jenom jako že v té době už nebude ve zbývající životnosti platformy tak velký rozdíl a „lepší počkat na DDR5“ bude platit pro obě, i když z mého pohledu by mi bylo míň smutno, kdybych v té chvíli byl nucenej koupit nový PC s AM4, než kdyby t bylo s LGA 1200 🙂

     • Ak vysolíš za RTX 3090 nekresťanský peníz, určite budeš chcieť procesor, ktorý tú kartu dokáže najlepšie nakrmit…. V tom prípade ti iná možnosť ako vysokotaktovaný Intel + OC RAM s nízkou latenciou nezostane….

      • Prave že Ryzen 4xxx je vykonejši o 15% ako jeho predchodca a Ryzen 3xxx zaostaval len v hrach o 4% za intelom, inak vo všetkom inom viedol.
       Tak že keď budeš chcieť využiť na plno 3090 nič ine ako AMD s PCI-e 4 a Ryzen 4xxx ti neostane.

      • snajprik, ty si vážne podarený :

       a/ žiadny Ryzen 4xxx neni, ešte len bude…
       b/ ako vieš výkon neexistujúceho procesoru v hrách…
       c/ vo všetkom sa zviezol nie viedol…
       d/ Rocket Lake bude mať PCIe 4, asi novinka pre teba…

      • Ale hov*o, můj R9 3900X by tu kartu uzivil s přehledem, stejně jako většina 8mi jader R3xxx. Konečně to může být grafika, která zvládne 4k@60fps a to už tu zvládnou procesory pár let staré.
       BTW, jak se tu pořád vychvaluje Intel… Chci vidět Intel, který za cenu mého 12ti jádra zvládl utáhnout RX 5700XT + streaming (resample z 1440p/4K na 1080p) 1080p@60fps na slow/medium presset a měl spotřebu 140W max.

    • Ja se jen pripojim k odpovedim mych dvou predchudcu.
     Osobne bych videl hypoteticky TL pro desktop mirne rychlejsi nez bude Zen3. Co se tyce AlderLake..tam mi vadi nejvic omezeni jen na 8C ‚dospelych‘ jader. Koncept Big-Little mi pro desktop zatim nedava smysl. Dalsi vec je presne vydani, kde Intel rika 2H 2021..coz muze byt 1.7.nebo taky 1.12. , za predpokladu, ze nebudou mit skluz. Takhle tady mohl byt TL misto RL a s vetsim poctem jader.

 2. Je hrozná škoda pro nás všechny, že Intel zakopává a i přes lepší architekturu CPU nemůže dodat procesory na lepším výrobním procesu. AMD má procesory horší, ale těží díky lepšímu výrobnímu procesu. To je jediná jeho výhoda.

  • Intel rozhodně nemá lepší architekturu, právě naopak. Horší IPC, bezpečnostní díry, vysoká spotřeba, menší počet jader, nevyrovnaný výkon v čase. A co je nejhorší, je na něm vidět, že AMD pouze stíhá (a ještě se zpožděním), nezvládá mu konkurovat (viz TigerL). Místo toho vymýšlí nesmysly jako BigLITTLE, které nedávají smysl nikde jinde, než v ultramobilním segmentu.

    • Tak jsi si Vladar vylil svoji deni davku hnisu na AMD a ted by jsi mel treba napsat, ze MS FLight Sim je katastrofalne napsana hra, co se tyce CPU. Ja mam treba jine testy, ktere ukazuji uplne obraceny obrazek
     https://translate.google.com/translate?sl=de&tl=en&u=https%3A%2F%2Fwww.pcgameshardware.de%2FMicrosoft-Flight-Simulator-Spiel-15259%2FSpecials%2FFS-2020-Benchmark-Test-Review-1356467%2F2%2F%23a1
     „There is no recognizable reason why Microsoft in particular did not use the Direct X 12 API here. The CPU performance is catastrophic to say the least.“
     „Not even low inter-core latencies have a noticeable impact; compare AMD’s 16-core with Intel’s 10-core. The only thing that works is a potent L3 cache. An AMD Ryzen 3 3300X shows this very clearly, as it even outperforms Intel’s Core i7-8700K, albeit with slightly higher frame times.“

     „co je vskutku náročná hra a dvojročný Intel 9900K zabíja ľavačkou aktuálny Ryzen“
     .. fanaticky demagog posuk madarsky baca Vladar v akci 😀

      • Tak se aspon na ten link podivej mamlase. Tohle je taky test a mas k nemu i komentar. Nebo si aspon precti ten anglicky preklad, co jsem tu postnul.
       Problem je, ze ta hra je prasacky napsana, spousta redakci odmitla vubec CPU testy delat a cekaji az vydaji nejaky DX12 patch ty „genie“. Takze ten tvuj komentar je opet uplne mimo, ostatne jako 98% postu co tady davas.

      • Stachane stachanoviči, kecy si nechaj do garáže, urážky a nadávky sú tvoje pracovné nástroje, ale tu si na cnews, tak sa slušne správaj…

      • V poradku posuku. Koukam, ze ti zase dneska inteligence beha na nejvysim levelu.. ale tak denni vyblitek na AMD mas splneny, tak by jsi si mohl i neco precist ne? 😀 Nemusis jen delat refresh stranek, muzes se i neco mezi dvema refreshema naucit, ne? 😀

      • Vidíš, vidíš, stachanoviči jak ťa karma dobehla. V garáži pomaly nemáš článek kde by si na Intel neblil….no jak sa hovorí, na každú sviňu sa voda varí….

      • Fíha, dobre sis vybral, príjemný pobyt….
       Snad ti bíle plášte poskytnú pripojenie, škoda bude každodenných výblitkov na Intel z garáže….

      • @marsalek, ale tady sis fakt nabeh, ta hra skaluje defakto jen s rychlosti pameti, tu si fakt nema smysl pomerovat Intelackyho pindika, protoze te rozdupe i 4 jaderny AMD kdyz ho nakrmis rychlou pameti

      • A má smysl řešit, jestli je software napsaný blbě nebo ne? To pak mohou vlastníci Ice Lake začít říkat, že jejich procesor je pomalý proto, že programátoři nejsou schopni použít AVX-512, stejně jako si posledních 9 let mohli stěžovat vlastníci Bulldozerů, že jejich procesory by byly vlastně skvělé, kdyby je programátoři dokázali optimálně využít.
       O tom, že software je podstatným hybatelem výkonu teď mluvil Rija Koduri na Hot Chips:
       https://newsroom.intel.com/news/raja-koduri-no-transistor-left-behind-keynote-hot-chips-2020/
       Správná otázka tedy není, proč Microsoft blbě programuje, ale správná otázka je, proč AMD nedává Microsoftu takové nástroje, aby dokázal z jejich hardwaru vytěžit víc.
       Ono nestačí jen uvést kus hardwaru a čekat, že se ostatní přetrhnou, aby z něj vymačkali maximum.
       Mě docela zaskočilo, jak jsou AMD příznivci nadšení z aplikace ClockTuner for Ryzen, místo aby hejtili AMD za to, že něco takového neuvedli sami už při vydání. Dle mého to naprosto charakterizuje ignorantský postoj AMD.

      • Smysl to ma resit, protoze SW se posunuje vzdycku za HW. Pokud vyvijim hru, melo by byt i mym zajmem ji optimalizovat tak, at je dobre hratelna. Vzhledem k tomu, ze AMD v soucasnosti v retail (hernim segmentu) hraje prim, tak mi nezbyva, nez MS pogratulovat k dalsi z veci, kterou nezvladl.
       Nicmene moje pointa je trochu jina. Je demagogie tvrdit na zaklade jedne sprasene hry, ze neco je tak nebo onak. To je demagogie, kterou tady pouziva Vladar, ostatne vetsina jeho postu je porad stejna. Mne osobne je MS FLight docela volny (i kdyz mne celkem laka), protoze tohle moc lidi nehraje a neni to masovka typu Call of Duty. Narazku na MS jsem udelal proto, ze jeste z doby kdy jsem videl do marketingovych kampani MS ve firemni sfere pro nektere druhy aplikaci, tak oznacit jejich novy SW jen za beta verzi, uz bylo odvazne. SW ktery se nedal s konkurenci merit, v jak nedokoncenem stadiu byl. Podobne si myslim, ze to bude i tady (muzu se mylit), kdy MS bude postupne patchovat, tak jak to dela ostatne vzdycky.

      • “ Mne osobne je MS FLight docela volny (i kdyz mne celkem laka), protoze tohle moc lidi nehraje ….“

       – presne tento štýl používaš na blogíšku, vymyslíš nejakú sprostosť a demegogicky sa snažíš presvedčiť o jedinej možnej pravde, proste
       MS Flight Simulator nikto nehraje a hotovo….

      • Vidíš ale když ten Total War Troy dokázal použít víc než 8 jader a ty nejdražší Ryzeny s 16 nebo 12 jádrama (už nevím, byl to test na computerbase) měly o dost vyšší FPS než Core i9-9900K, tak se ti no nelíbilo, že je to jenom jedna výjimka 🙂

      • stachanoviči, ten odkaz na Bohnice, kde tráviš čas si už dával, dokonca som ťa pochválil, že sis parádne vybral….tak podruhé,
       príjemný pobyt….
       No už máš slzy na krajíčku, asi ťa už nechám….
       A pošli fotky jak hráš s ošetrovateľmi Ćloveče nezlob se….

      • Dobre Vladar, ja ti odpovim jeste jinak. Mas inteligenci na urovni houpaciho kone, protoze ja jsem napsal v cele vete neco jineho, nez co tady pises.
       „Mne osobne je MS FLight docela volny (i kdyz mne celkem laka), protoze tohle moc lidi nehraje a neni to masovka typu Call of Duty.“
       Dulezita je ta cast, kde se pise o masovce typu „call of duty“, protoze ta to dava do souvislosti a prodeje MS FLight budou radove mensi, nez priklad AAA titulu, ktery jsem uvedl. Tudiz lidi, kteri si jej budou kupovat se podle toho patricne budou zarizovat.
       Dale ten komentar neni urcen pro troubu jako jsi ty, ale pro nekho, kdo je schopny smysl sdeleni pochopit. Coz ty nejsi a jedine co delas je, ze blijes pod kazdy post, kde je napsano neco, co te tvoji fanaticke makovici nesedi. Zajdi si pro odbornou pomoc, s vekem se tyhle veci opravdu zhorsuji. Si ted nedelam legraci.

      • garážniku, podstatná čast je tvoje demagogické konstatovanie
       “ tohle moc lidí nehraje “ , zbytok je len omáčka, jak vždy….
       Však oni ti už v Bohnicích naloží….

      • V pohode letadlo 😀
       Hlavne ty moje prispevky necti, je to urceno lidem, u kterych je meritelna inteligence..coz ve tvem pripade bohuzel nelze zarucit 🙂

      • @JO – v našich končinách sú mimoridne obľúbené 3 porekadlá, čo je aj moja odpoveď :
       1. Jedna lastovička leto nerobí.
       2. Vynimka potvrdzuje pravidlo.
       3. Každodenné blití garážnika na Intel je karma zdarma.

      • tombomino:
       Pokud vyvíjím hru či jiný software, není mým zájmem nějaká optimalizace. Optimalizace totiž stojí peníze, které mi nikdo navíc nezaplatí. Mým prvotním zájmem je to dovézt do provozuschopného stavu. Že si zákazník kvůli tomu musí koupit lepší hardware, je jeho problém.
       Vám se to zdá možná divné, přijde vám to kontraproduktivní, protože si myslíte, že tím softwarová firma přichází o zákazníky, kteří na lepší hardware nemají. To je pravda, ale jen částečně. Protože je tu další část zákazníků, kteří si tu hru koupí jen proto, že je náročná. Mají pocit, že čím větší hardwarové nároky, tím lepší ta hra je.
       Nikdy jsem hry profesionálně neprogramoval, ale u jiného softwaru je to podobné. Když jsem se živil jako programátor, programovali jsme podnikový software na skladové hospodářství apod. A ten software byl postaven na Oracle databázi. Naprosto zbytečně, mohli jsme použít daleko levnější řešení nebo dokonce řešení zdarma. Na tu aplikaci by to bohatě stačilo. Ale šlo v první řadě o prachy. Když se zákazníkovi řeklo, že si koupí za 1,4 milionu databázi od Oraclu a k tomu mu my prodáme náš „profesionální“ software za podobnou částku, měl zákazník dojem, že dostává něco extra. Kdybychom to postavili na řešení „pro socky“, nikdy by nám za ten software tolik nezaplatil.
       Ono u softwaru je to stejné jako u hardwaru. U hardwaru taky má každý pocit, jak to dělá Intel blbě, ale na financích je vidět opak. A software je totéž, jak bude vidět na prodejích těch letadýlek od Microsoftu nebo jak je vidět na prodejích Windows či Office.

      • @RH
       ano a ne. Kdyz jste daval priklad s optimalizaci u podnikoveho SW. Pokud Vam kuprikladu pojedou reporty tak dlouho, ze prosvihnete terminy, tak optimalizovat budete muset. To stejne, kdyz mate nejake dotazovani pres web a zacne Vam to zahazovat connection-y, protoze to vyhuci na timeoutech k vuli neoptinalizovanym dotazum/SW tak jste opet nahrany. Musite optimalizovat. Takze jako se vsim, neni to cerno-bile a neda se rict, ze se neoptimalizuje. Neni to pravda. Optimalizuje se v ramci „nutnosti“. Ve vasem pripade jste treba meli kanon na kanara, prtoto Vam pripada, ze optimalizace jsou zbytecne. Kdyz ale mate treba 1000 concurent clientu/dotazu, tak uz i navrh HW delate optimalizovane, aby Vam to vubec bezelo.
       MS nikdy neumel „programovat“ a nezmenilo se to doted. Dam jen priklady OS2 vs WIn. OS2 podstatne lepsi OS ve sve dobe. MS SQL vs Oracle/(predtim treba Informix) a jine DB v te dobe..MS opet tezce pozadu, atd. Tech prikladu se da vymyslet bambilion. MS jakozto spravne nafoukly korporat vzdycky prdel na zakazniky (at se to nekomu libi nebo ne), tudiz mne neprekvapuje, ze vydali MS FLight ve stavu, v jakem je. Jen to zapada do jejich historie, Nemyslim si, ze za tim je to co pisete, napr. „pozerstvi“ s vykonym HW, atd..je to jednoduse bud srackoidne napsane nebo je to porad ve fazi beta..coz je defaultni stav, ve kterem MS vydava svoje produkty.

      • tombomino:
       Ale o tom to právě je. Microsoft jede na prachy, nikoliv na nějakou optimalizaci. Ty vaše příklady, kdy je software optimalizovaný, nejsou z reality. Samozřejmě, že ten software uděláte tak, aby fungoval. Vydat letadýlka, která by nefungovala na žádném hardwaru by bylo zbytečné. Ale optimalizovat je, aby byla třeba o 20 % rychlejší, je neefektivní. Neefektivní pro tvůrce. Zákazník za to zaplatí stejně, ať tu optimalizaci tvůrce udělá nebo neudělá.
       Že byl OS/2 lepší, je jen váš úhel pohledu. Pokud bychom si na počítač instalovali jen a pouze operační systém, tak máte pravdu. OS/2 byl lepší, modernější, uživatelsky přívětivější… Ve skutečnosti je ale operační systém jen prostředí pro programy, které my uživatelé chceme používat. A k čemu nám je OS, kde to, co máme, nefunguje vůbec nebo jen s kompromisy?
       A podobně je to s tou databází. Databáze je sama o sobě naprosto k ničemu. Potřebujete software, který ji využívá. A Microsoft dokázal takový software vytvářet a dokázal motivovat jiné vývojáře, aby takový software pro MS SQL vytvářeli. A mířil úplně do jiného cenového segmentu, než Oracle se svou databází.
       Vy si pořád myslíte, že zákazníci jsou debilové, co si nedokáží vybrat to, co je pro ně nejlepší, a chcete jim říkat, že si vybrali špatně, protože něco bylo lepší, než to, co si vybrali. Ale ve skutečnosti si zákazník vždycky vybere to, co je v daném okamžiku pro něj nejlepší. Jen jeho hlediska mohou být úplně jiná, než ta vaše.

      • @mittar, ten link na OC RAM – je to dosť zvláštne nastavenie, ale ak to borcovi stabilne fachá, prečo nie. Hlavne ma zarazila latencia RAM kde nevyužil výhodu taktovanej cache na úctihodných 5GHz, naopak priepustnosť má hodne vysokú, zrejme o to mu šlo. Potom ale je znova zvláštna vysoká hodnota tRFC 691, kde by znížením dosiahol nárast priepustnosti, ale je to CR 1, vlastne sa mu podaril husársky kúsok.

       Neskúšal si u tvojho 3950X benchmark HWBOT X265 v 4K ?
       Podľa indícií by mal v tomto teste excelovať …

      • @RH
       nezlobte se, ale to co pisete je hodne jednostrany pohled.
       „Ty vaše příklady, kdy je software optimalizovaný, nejsou z reality. “
       .. Pokud jste nekdy delal s Enteprice systemy je to naprosto bezna relaita, kdy jsou optimaliace zahrnuty uz v navrhu designu a specifikacich. Dodatecne se taky bezne optimalizuje. Co je na tom nerealne opravdu nevim, krome Vaseho pohledu 😉

       „Ale optimalizovat je, aby byla třeba o 20 % rychlejší, je neefektivní. “
       .. to si muzete dovolit treba s necim jako MS flight. Je to velmi specificky SW, neni moc konkurence (pokud vubec) a je pro specifickou skupinu uzivatelu. Takze tady to fanda koupi, at je to zorznene nebo ne. Pokud by tady existovalo nekolik podobnych SW, ktere si konkuruji, situace by byla znacne jina.
       „Že byl OS/2 lepší, je jen váš úhel pohledu.“
       .. to neni muj uhel pohledu. To je technicka realita. To ze se komercne prosadil WIn je druha vec. MS mel vzdycky lepsi marketingovo-obchodni tah na branu, nez technickou stranku veci. Pro Vasi informaci..OS2 umel emulovat WIn a to dokonce nekdy tak, ze v nem ty vidle jeli stabilneji nez na normalnim zeleze. Zazil jsem to zprvni ruky, kdy se nam kolega v praci (ktery na OS2 jel) smal, ze nam vidle padaji pravidelne jako svestky. To byla doba Win 3.11 (workgroup) a myslim i Win95 (ale to si nejsem uz jisty)
       „A Microsoft dokázal takový software vytvářet a dokázal motivovat jiné vývojáře, aby takový software pro MS SQL vytvářeli. “
       .. kolik jste toho naporogramoval/navrhl reseni v nejakem rozsahlejsim, treba enteprise systemu? Nezlobte se, ale na mne pusobite dojmem, ze netusite o cem mluvite. Databaze je klicova pro vsechny vetsi systemy. Vykon databze a jeji moznosti urcuje, jestli jste vubec schopny splnit pozadavky dane zakaznikem. Drive prave z duvodu toho, ze MS SQL veci nesplnoval, tak se ani v nekterych systemech nedockal rozsireni a ze strany aplikaci podpory. Je to presne naopak nez pisete.

       „Vy si pořád myslíte, že zákazníci jsou debilové, co si nedokáží vybrat to, co je pro ně nejlepší, a chcete jim říkat, že si vybrali špatně, protože něco bylo lepší, než to, co si vybrali.“
       .. ja nic takvoeho netvrdim. Nicmene vy vesele ignorujete vsechny dalsi okolnosti, ktere zakaznika klidne prinuti jit do suboptimalniho reseni a delate z toho, jako ze zakaznik si vybira podle libosti. Neni to pravda. Kazdy vyber je o kompromisech. Kdyz to dost zjednodusim a aplikuji na stav cca pred 8 lety, kdy jsem do toho jeste videl, tak se MS nerozsiril moc dal z jeho Win+Office do enteprise systemu, i kdyz se snazil. Duvod byl jednoduchy, tam se „beta“ verze programu neodpousteji tak jednoduse, jako jinde.
       Pro Vasi informaci, ja jsem se zucastni mnoha vyberovych rizeni a psal jsem dokonce i nabidky pro ne. Takze si osobne myslim, ze tady toho vim docela dost, jak tyhle veci funguji 🙂

      • @mittar, dík…
       Procesor – krása, fps/voltáž/TDP/teploty/otáčky, fakt pekné.

       RAM – tak to si ma sklamal, co to sakra je, frekvencia, tRC, tRFC ??

      • @marsalek, na hry a internet urcite ne, na vse ostatni … no ja uz bych se k normalnim nevracel, proto doufam, ze DDR5 uz budou vsechny ECC by design … dal jsem to na 3200Mhz … vic bez chladice nedam, uz tak nemam dobry pocit z 1.4v … ted uz se daji sehnat i ECC 3200 .. ty by sly urcite vys, ale pred lety si o rychlych ECC clovek mohl akorat snivat a protoze jsem si sikovne vybral lowprofile, tak mi na tom ani nedrzi nic co se da jako chladic koupit, ty maly potvory proste na low nepripnes, drzel na tom muj 7cm chladic co jsem mel predtim s vodou, ale ten nedam pod Noctuu, navic nevim co dela zvysena voltaz s tim kontrolnim cipem, nerad bych si to nejak odpalil, pametovy cipy jsou stejny, jen je tam o jeden vic, ale elektronika je jina a sehnat na netu neco o taktovani ECC aby to nebylo jen jako ze to nekdo zkusil neslo, alespon pred lety, ted na to tak uz nejak kaslu protoze cinnosti co potrebuju tezi s cache a rychlost pameti je to posledni, blby je akorat ta frekvence infinity fabric ale rozdil 1600-1800 je podstatne mensi nez mezi 1200-1500, necham to na tech 3200Mhz a uvidim no, zas takovej rozdil oproti 3k tam nebude, startuje to stejne, chova se to stejne, bechmarky nehraju … sakra ted koukam, ze tam mam 3333Mhz, no necham a uvidim, 3400Mhz mi to na 1.4v nedavalo

      • https://imgur.com/4XADROA takhle se to tvari v eventvwr .. cerveny jsou chyby pri taktovani CPU (volty nestaci frekvenci) a to zluty jsou prave opraveny chyby pameti kdyz to nastartuje ale neni to stabilni … kdyz to je chyba co opravit nejde, tak to hodi rovnou bluescreen s WHEA uncorrectable error misto toho aby to hazelo ruzny nahodny chyby ovladacu nebo v PC tikala bomba, ono kdyz jsem si s tim hral driv, tak ti to hodi chybu treba jen 1-2x tydne coz je dost velka sance, ze bez logu nepoznas nic protoze to nehodi bluescreen, ale uz to neco zkriplilo, treba pri tom enkodingu ti jeden bit dokaze udelat paseku v celym bloku, ne jen ze jeden pixel je jinak, ono s tim se setkal skoro kazdej, ze se ti to jakoby rozkostickuje, kdyz je to u tebe, tak to je fuk, ale kdyz to uz je tak zapsano v tom videu, tak to uz je blbe no, coz je dalsi vec, proc preferovat CPU enkoding, jen mensina karet ma ECC a z hernich asi snad ani zadna

      • @marsalek, myslim, ze na starsi desku a ECC pameti je to oproti te referencni druhe sestave 3950X docela slusne 🙂 https://imgur.com/a/Kj312DI , pocitam ze v tomto testu bys mohl mit kolem 40Mp/s protoze skaluje prave diky rychlym pametem a nizkym latencim

      • ale prijde mi, ze ho tam museli nejak zkriplit, ty mas jeste starsi verzi Aida64 kde ma dokonce ta 3950X psany 3600Mhz pamet a vykon jeste nizsi … to mi neprijde moc realny, to uz je skoro konspiracni 😀 nebo fakt nevim, jak se jim podarilo dat jen 19.25Mp/s na takovych pametech, to proste nedava smysl

      • Moc by ma zaujímal benchmark Zoner PhotoStudio X, jak si vedú Ryzeny v tom editore. K výsledkom som sa nedopátral…
       Nechceš to testnúť ?

      • https://imgur.com/8fyCrKM – 227MPx/s , akorat ten benchmark je trosku divnej, vytezuje 1 jadro plne a 2-3 dalsi trosku, navic mam Bitlocker, takze tezko rici jak to ovlivnuje score .. v prubehu benche mi CPU zere 40-45W … to vypada, ze to CPU snad ani nepotrebuje 😀

      • “ ale prijde mi, ze ho tam museli nejak zkriplit “
       – ty máš 4.25GHz, program indikuje 3.5GHz, to môže byť pravda i keď troška šmrcnutá, keď tam má OC RAM…

      • jo, asi to je hodne single thread zalezitost … ale to je celkem fuk, jestli upravujes jednu fotku, tak ten rozdil bude minimalni a kdyz pustis export, tak by to snad melo vice jader umet i kdyz tezko rici jak to je naprogramovany

      • To by chcelo Ryzena vyskúšať ešte v reálnej editácii, hlavne ako mu sadne základná vec – vyvolanie .raw súborov, ono čakať na vyvolanie jednej fotky 4 sekundy pri vyvolaní 1:1 a prehliadaní zložky o 100 fotografiách je dosť na nervy.
       Vypadá to pri 30MPx snimku asi takto:
       1/ OC Kométa do 1 sekundy
       2/ 16-jadro 7960X do 2.5 sekundy
       3/ notebook i7 4/8 do 4 sekundy

      • Kdyz vypnu SMT tak vykon poskoci na 243 … myslim, ze by Win scheduler jeste potreboval trochu pece 😀 tady bych rekl ze hodne hraje vliv latence … tu by mohly byt kupodivu rychlejsi notebooky s APU nez stolni Ryzeny.

      • No sak mas moznost vyzkouset u sebe jak OC 8 jadro tak 16(32) jadro abys videl jestli to zacne pouzivat ty dalsi jadra pri vice fotkach nebo ne, zas je ale fakt, ze mozna to je zbytecny, protoze jestli to zavisi na propustnosti a latencich tak by ty dalsi jadra stejne cekala na praci, tudiz tu pomuze uz jen DDR5 a vic kanalu, takovej ThreadRipper WX s 8 kanalem by sice neuvitala tva penezenka, ale propustnost by mela byt 4x lepsi 😀

      • Lenovo je ma vydavat jako ThinkStations … nicmene buh vi, jestli tady ty „hotovy sestavy“ maji takovou svobodu v nastaveni biosu, coz je krasne videt u notebooku kde si pamet ani nepretaktujes, i kdyz ne vsechny jsou takto lockly, mam pocit ze nejaky MSI napriklad umely „Advanced Bios“ kde se dalo nastavit vselico, nicmene se obavam, ze to je spise vzacna vyjimka, ja v Dellu XPS 13 nastavim leda tak velky kulovy bez prehazovacky treba … pokud tam tedy taky neni nejaky tricek, ale nevim o nem.

      • btw co je zajimavy, tak pokud vezmes defaultni CPU a stejny pameti tak vykon AMD a Intel je u Zoneru skoro stejny, takze je otazka, co ten benchmark vubec meri … https://www.pcrevue.sk/a/Test-6x-vykonny-procesor-AMD-vs-Intel … z tohoto bych skoro usuzoval, ze v realnym nasazeni to zas takovy rozdil neni aby to delalo dvojnasobek, ani ty dva ciplety nevykazaly horsi vysledek v 3900x

      • Máš pravdu, notebooky a značkové pc majú zamknutý BIOS, teda ja som ešte nevidel plné možnosti u takýchto mašiniek. Ovšem je to pochopiteľná ochrana výrobcu, s tým sa tak nejak musí počítať. Nejaké neškodné možnosti sprístupnené sice sú, ako priorita bootovania, sata, pár možností CPU atd.

       “ ThreadRipper WX s 8 kanalem “ – tak na využitie takého dela treba mať profi soft výbavu i keď si neviem predstaviť na fotky nič profesionálnejšie ako Adobe produkty a tie to využiť nevedia…
       Mimochodom, spomínaný Zoner PhotoStudio X tiež využíva Adobe DNG Converter na prácu s .raw
       DNG converter neni súčasťou dodávky, ale je volne širiteľný, stačí nainštalovať a v Zoner menu povoliť. Potom to už fachá na plný profil.

      • K tomu testu Zoneru – autor si nedal prácu s testom editácie, jediné čo spravil – označil pár fotiek .raw a exportol do .jpg….

      • Myslim, ze to ten vykon bude podobnej dat k tomu treba 3800Mhz pemeti a vytunit to … pameti mas rychlejsi o 20% .. vysledek se lisi o 14% … bych si mozna troufnul rict, ze by te rizek s turbem mohl i porazit 😀

      • Ten rozdil je ale docela divokej … se SMT to dava cca 295 bodu a bez SMT pres tech 350 … by me zajimalo kolik by ti to dalo s HT, jestli to je vlastnost AMD nebo by ten vykon byl zkriplen i u Intelu.

      • Skore jinaci a trvani benchmarku defakto stejne, me ten benchmark prijde divnej, nemuzu si pomoct, ty mas 25 sekund 405 bodu , ja mam na stare verzi 243 bez SMT, v nove verzi mam pritom skore o stovku vyssi a cas je porad pres 40 sekund, takze nemam poneti jak to pocitaji, uz me napada fakt jen ten Bitlocker pokud to testuje i ukladani a cteni souboru, pak by to vysvetlovalo polovicni skore disku a dvojnasobnou dobu testu … a CPU testuji nejakou rutinou asi, no myslim, ze se z toho neda nic moc odvodit, protoze skore CPU je v nove verzi jiny, ale trvani rychlejsi neni … tvl, oni me ty obrazky z imguru smazali 🙁 a ja si s tim dal takovou praci, no proste 353 bodu se stejnou verzi jako mas ty https://ibb.co/7CW96Xh

      • @mittar, všimni si, nemám osadenú diskrétnu grafiku, takže skore bude vyššie, iGPU to zdržuje.
       Musíš pridať na frekvenciách jadier procesora a mrknúť na ovladač disku. Skus aj nejaký test disku, ten čas i skore by mal byť podstatne lepší…

      • ja mam Optane jako ty, ale rychlost mi to udava polovicni, proto spekuluju o tom bitlockeru … on vykon docela ubiji a tomu benchmarku nevysvetlim at pouziva jinou particiju, pouziva to sifrovany C pokud vubec … https://imgur.com/M06AXJ4 ono max rychlost je horsi protoze to jde pres cipset PCIE2

      • Mam to dobre, max rychlost je 1600, pisu ze to mam pres cipset, navic enkoduju takze disk pracuje …

      • Ako myslíš, podľa toho testu to neni dobre, ani malé súbory, potom je jasné, prečo ten dlhý čas v Zoner….

      • Jeste se me nestalo, ze bych se dostal pri vytizeni na vic nez 40-50% krom benchmarku 🙂 jak jsem psal uz vickrat, ten pocitac pouzivam, nehonim cisla, takze me to fakt netrapi, uzke hrdlo to pro moje vyuziti neni, bral jsem ho hlavne kvuli vydrzi a pokud nekdy upgradnu, mam pak zdarma dvojnasobek vykonu 🙂

      • OK, ak si spokojný, prečo nie…jak som písal nejde o sekvenciu ale malé, systémové súbory, ten disk je niečim fest brzdený…

      • Nizky cas v Zoneru je a vsadim botu kvuli zapnutymu sifrovani a ne kvuli PCIE2 … me je fuk jestli moje maximalni zatizeni disku je 20 nebo 40% .. dokud to neni 100% tak je to proste OK fakt nemusim mit disk v kompu s pocitem, ze ted nevyuzivam 85% jeste, kdyz proste nemam tasky tak nemam .. jediny kdy mi to jde na max je kdyz pustim zalohovani a to je kolem tech 40% … to proste neni uzky hrdlo, uz nevim jak ti to vysvetlit. Ten disk neni brzdeny, to se ti zda protoze pustils benchmark, ale ve skutecnosti ti ten disk prakticky nepracuje. No ja dnes myslim podal vykon vetsi nez moje AMD, komp jsem restartoval vicekrat nez za posledniho 1/4 roku od vcera kvuli tem pametem a frekvencim a testum, tak si jdu pustit jako odmenu Final Space serial 🙂

    • Chapete, ze hry jsou jen mala cast trhu? Navic tech lidi, co si koupi CPU s nejvyssi frekvenci a nevadi jim k tomu koupit i malou jadernou elektrarnu kvuli 92 FPS misto 90 a jeste za to vysolit nepomerne vic penez nez u konkurence moc neni. Az na ty, co chteji 5,3 GHz all-core a RTX 3090 na video encoding za jakoukoliv cemu.

     • Hry sú malá časť trhu ??? Však desktopy drží nad vodou hráči….
      Nedávno sme sa o tom bavili – každoročne podiel desktopu klesá, jedine hráčske mašiny stúpajú s výhľadom až +10% v najbližších 5. rokoch…

      • Ano, hry jsou mala cast trhu v porovnani se serverovou, HEDT / workstation a kanecarskymi PC (vcetne laptopu). Na druhe strane ukusuji konzole a mobily (tablety).
       Ja chapu Vas zapal do tuneni PC, ale nektere vase pravdy vydavane za obecne, jsou spise hodne specificke a reflektujici vas pohled.

     • @alich
      tak ono to nehjsou „hry“, ale jedna hra. Uz to je docela podstatnuy rozdil. Krome toho je to prasacky napsane nebo v beta fazi, takze jako nejaky objektivni ukazatel nejakeho vykonu, je to pochopitelne mimo. ALe to nekterym, kteri si na encoding kupuji 2080Ti, pricemz stejny encoder je v mnohem levnejsich kartach.. nevysvetlis 🙂

      • No jasné, garážmistr stachanovič má hneďka jasno, jak vždy keď treba nablít na nVidiu, Intel a Microsoft.
       Jak si v garáži celú dobu oblboval, že chyba neni v AMD ovladačoch ale Windows, prípadne sú všetci majitelia Radeonek hlupáci…
       Však ti za to nandali vlastní….ty sa nikdy nepoučíš…

      • @tombomino
       Tak intel byl obecne na hry lepsi, ale ted ma AMD mnohem lepsi vykon / cena / prikon, takze intel vubec neresim, a i kdyby mel intel ve vsech hrach 10% vykonu navrch, tak se mi to stejne nevyplati, protoze cena a prikon jsou des, oproti AMD. Navic jsem s hranim presel na konzole a nemusim resit nesmysly ohledne fps, driveru, a HW obecne – proste vse funguje. A hlavne tam nejsou hry rozbite jako na PC (i kdyz treba UBI to umi i na konzolich ;D), mnohem nizsi % hackeru apod.
       SW od MS je po vydani prakticky vzdy “beta trash”, jak jste napsal. Sice ta hra vypada zajimave, ale ne v tuto chvili (pro me). Zajimava je na tom pouze ukazka, jak se da SW “nechtene prizpusobit” na dany HW.
       A ten zbytek komentare od vas – njn, ale nema to cenu resit, ztraceny cas.

      • @marsalek, btw nVidia uz ma taky AV1 dekoder, v mobilech bude, myslim ze ten neuspech AV1 si predpovedel predcasne 🙂

      • @mittar
       Uz je dostupna nejaka rozumna SW implementace AV1? Nejlepe ve stylu H265. Kdyz jsem se po tom drive shanel, bylo to docela v plenkach a neumelo to ani vyuzivat poradne MT.

      • @tombo, je to stale v plenkach, neni to tak ze by 16 jadro pocitalo jeden film, je treba jich pustit vice paralelne, trva to pekelne dlouho, ale to mi nevadi, protoze jestli prevadim 7 veci postupne nebo 7 veci naraz a skonci to ve stejnou dobu me netrapi

      • @tombo, defakto vsechno to je ffmpeg s AV1 a v nadstavbach si to jen naklikas, pokdu se nechces prudit s prikazovou radkou, treba Shutter Encoder … pocitam, ze jeste tak dva tri roky potrva nez se to fakt zacne rozsirovat, radeji rikam ze narocnost je znacna, pac tim nechci odrazovat, protoze volne to znamena pekelna a to doslova pokud pouzijes cokoli jinyho nez defakto tu nejrychlejsi volbu 🙂

      • Dik za info, zkusim zase po case s tim trochu zaexperimentovat.

      • Ty volně dostupné enkodéry jsou tři pokud vím.
       Rav1e od Mozilly v Rustu (trochu mě teď mrzí, že to zbytečně sponzorovali, AV1 je boj Google a Netflixu, IMHO Mozilla v tom propálila prachy), který není feature complete, ale trochu jsem doufal, že je tam větší šance na nějaké psychovizuální optimalizace. Jak moc se bude dál vyvíjet, těžko říct.

       libaom od Google – referenční a zároveň produkční enkodér založený na libvpx pro VP9. Myslím, že tomu pořád chybí pořádné psychovizuální vytunění/psy RDO, ale v metrikách tuším má nejlepší skóre.

       SVT-AV1 – od Intelu+Netflix, vývoj dynamický, kvalita asi horší, taky nevím, jak kompetentní to tam bude s psyrdo etc…
       Ale další vývoj (AV2) prý má být založený na téhle codebase, takže asi budoucnost.

       FFmpeg umí používat minimálně libaom, u těch druhých dvou nevím, jestli už je integrace, já to vždycky používal jako stand-alone, přes ten ffmpeg je opruz když nejsou namapované všechny možnosti a tak. To jeho CLI se mi nikd ynelíbilo na rozdíl od celkem příjemnýho x26*.

 3. @Alich
  Mam taky PS4Pro a souhlasim. Krome strategii, mi na ni nich nic nechybi a pro obcasne hrani je to max.pohoda. Akorat u rychlych fps titulu jsem si jako ‚rodily‘ PCckar nezvykl na ovladani, ale ty mne uz stejne moc nabavi.
  Se zbytkem taky souhlas. Kupovat Intel za ty ceny nedava smysl, muselo by to byt levnejsi nez AMD, ktere ma momentalne celkove lepsi platformu, nabidku i roadmapu.